Stomatologia Mokotów,Stomatolog Dentysta Warszawa Mokotów Stomatologia zachowawcza Mokotów,Stomatolog Dentysta Warszawa Mokotów Leczenie kanałowe Mokotów, Stomatolog Dentysta Warszawa Mokotów Protetyka Mokotów, Stomatolog Dentysta Warszawa Mokotów Chirurgia Mokotów, Stomatolog Dentysta Warszawa Mokotów Implanty Mokotów, Stomatolog Dentysta Warszawa Mokotów Endodoncja Mokotów, Stomatolog Dentysta Warszawa Mokotów Ortodoncja Mokotów, Stomatolog Dentysta Warszawa Mokotów

dentysta
 
 

Stomatolog Dentysta Warszawa MokotówStomatologia zachowawcza


Stomatologia zachowawcza z endodoncją – jest to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchnicowych.

Bardzo obszerną część tej specjalności stanowi endodoncja, czyli dyscyplina specjalizująca się w leczeniu kanałowym zębów.


W leczeniu stomatologicznym wykorzystywane są:
materiały firmy Ivoclar Vivadent
Wypełnienia stosowane w stomatologii - informacje ogólne

Przez termin wypełnienie należy rozumieć odtworzenie tudzież rekonstrukcję uszkodzonego przez próchnicę tkanki zęba. Zanim jednak ubytek zostanie wypełniony lekarz stomatolog usuwa zmiany próchnicowe znajdujące się w materiale zęba, następnie ubytek zostaje dokładnie oczyszczony a na samym końcu starannie wypełniony. Istnieją dwie techniki wypełniania ubytków:
1. Pośrednia: Polega na wypełnieniu uszkodzonego zęba inlayem (onlayem, overlayem) wytworzonym poza jamą ustną (wkłady te zwykle opracowywane i przygotowywane są w laboratorium). 2. Bezpośrednia: Wypełnienie ubytku materiałem plastycznym od razu w zębie (metoda ta zdecydowanie wypiera technikę pośrednią)

Powszechnie stosowane rodzaje wypełnień w stomatologii zachowawczej:

• Kompozyty

Żywice kompozytowe są to materiały utrwalające się pod wpływem światła - zastosowanie lampy polimeryzacyjnej. Ich kolorystyka jest dopasowana do koloru zębów pacjenta, dlatego też stosowane są w wypełnianiu ubytków zębów przednich a od czasu zdecydowanego wyparcia amalgamatów również w zębach tylnich/trzonowych. Plomby kompozytowe dzielą się na chemoutwardzalne i światłoutwardzalne.
Składniki wchodzące w skład wypełnień kompozytowych są mieszane i umieszczane bezpośrednio w zębie. Nie mniej jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż ten rodzaj wypełnień jest mniej trwały (3-10 lat) a także podatny na przebarwienia (palenie tytoniu, picie kawy).
• Glass-jonomerowe cementy

Zwykle stosowane do wypełnień niewielkich ubytków w zębach mlecznych czy też do odbudowy szyjek zębowych. Dobrze wiążą się z zębiną i szkliwem aczkolwiek są dosyć łatwo ścieralne i trudno się polerują. Są koloru białego, dlatego też trudno je dopasować do naturalnego koloru zęba.
• Wypełnienia złote

Mocowane za pomocą cementu, niezwykle trwałe (do 20 lat), nadające się do wypełniania dużych ubytków.
• Inlay, Onlay

Wypełnienia te przygotowywane są na zamówienie, a po ich wykonaniu najczęściej za pomocą cementu plomba ta zostaje umiejscowiona w ubytku zęba. Aby zastosować ten rodzaj wypełnienia niezbędne jest wykonanie wycisku zęba zawierającego ubytek próchnicowy (gips), który w następnej kolejności odciskany jest w specjalnym wosku a na samym końcu wykonuje się odlew z materiału ceramicznego (porcelana), kompozytu lub metalu.

Opracowane na podstawie:
http://www.dentysta.eu/dla-pacjenta/3759-zepsute-zeby-niebezpieczenstwem-dla-calego-organizmu


 
 
Kontakt e-mail Strona główna  Galeria  Dentysta Mokotów  Wybielanie  Korony  Stomatologia zachowawcza  Leczenie kanałowe  Protetyka  Implanty  Chirurgia  Ortodoncja  Tomografia komputerowa  Mosty  Protezy  Wkłady koronowo korzeniowe  Licówki  Kontakt